21 Nisan 2014 Pazartesi

CanlıYukarıda gördüğünüz ROA şahanesiyle hiç beklenmedik bir anda yüz yüze gelmemin üzerinden henüz bir hafta bile geçmemişken enteresan bir haber: Penguin, sokak sanatçılarıyla işbirliği yaptığı bir seri kapsamında, Nick Cave'in ilk romanı Ve Eşek Meleği Gördü için hazırladığı yeni edisyonun kapağında ROA'nın bir işinden yola çıkmış. Belçikalı sokak sanatçısı ROA, dünyanın farklı kentlerinin duvarlarına çizdiği, genellikle o yörede sıkça rastlanan büyük ebatlı hayvan resimleriyle biliniyor; sansar, kirpi, sıçan vs. gibi şehir hayatına ayak uydurmuş canlıları (kimi zaman da bu canlıların iç organlarını) şehir insanının kendi gailesine dalmış halde şuursuzca arşınladığı sokakların duvarlarına devasa boyutlarda resmediyor.

Etkilendiği sanatçılar arasında Picasso, Marcel Duchamp, Paul McCarthy, Matthew Barney ve Jim Phillips gibi isimleri sayan ROA, Türlerin Kökeni'nin illüstrasyonlu baskısının en sevdiği kitap olduğunu da belirtmiş.

Yukarıda Shoreditch'ten ROA görselleri, aşağıda Penguin'in ROA destekli yeni Ve Eşek Meleği Gördü edisyonu yer almakta.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder